RELACJA Z JESIENNYCH WARSZTATÓW MIKROSKOPOWYCH 2016

Tegoroczna, edycja Jesiennych Warsztatów Mikroskopowych dobiegła końca. Tym razem gościł nas Hotel Gromada w centrum Warszawy. 26 uczestników z różnych zakątków Polski, reprezentujących różne uczelnie i zawody, w których mają do czynienia w pracy z mikroskopami, przez dwa dni intensywnie przyswajało wiedzę z zakresu teorii i praktyki mikroskopii świetlnej.

Warsztaty zaczynały się wczesnym rankiem, a kończyły późnym popołudniem. Część zajęć poświęciliśmy podstawom obsługi mikroskopów, przygotowywaniu mikroskopu do pracy, wykorzystaniu różnych typów urządzeń do różnych typów badań. Kolejnym, poruszanym na warsztatach punktem były różne techniki obserwacji mikroskopowych. Uczestnicy mogli nauczyć się pracować nie tylko w jasnym i ciemnym polu, eksperymentować ze światłem spolaryzowanym, kontrastem fazowym, ale być może po raz pierwszy, mogli obsłużyć mikroskop z modułem epifluorescencji.

Ostatnią część warsztatów stanowiły kamery mikroskopowe i praca z aparatami fotograficznymi typu lustrzanka. Obok wiedzy czysto teoretycznej, dotyczącej różnych parametrów kamer i ich wpływu na uzyskiwane obrazy, uczestnicy mogli wykorzystać oprogramowanie DLT-Cam Viewer oraz Helicon Focus do przeprowadzania pomiarów, składania zdjęć w obrazy o rozszerzonej głębi ostrości, czy tworzenie mikropanoram.

Tradycyjnie, staraliśmy się dopasować ze sobą osoby o podobnych zainteresowaniach i wykonywanej pracy, aby mogły nawiązać nowe kontakty, mogły wymienić się doświadczeniami i mogły zdobyć dodatkową wiedzę.

W trakcie JWM ogłoszono konkurs na najlepszą pracę wykonaną jedną z technik: zdjęcie mikroskopowe, model 3D z wykorzystaniem programu Helicon Focus lub film mikroskopowy.

Nagrodzona Praca
Zwycięzcą została pani Barbara Hachuła za zdjęcie mikroskopowe roztocza wykonane w trudnej fotograficznie technice ciemnego pola. Ponieważ uchwycony okaz jest prawdopodobnie jeszcze nie opisanym taksonem, zdjęcie nie będzie więc publikowane szerszej publiczności :)

Wyróżnione Prace
Wśród prac wyróżnionych znalazły się zarówno pojedyncze zdjęcia jak i obrazy składane przy pomocy programów DLT-Cam Viewer oraz Helicon Focus.

Patrycja Marciniak – „Błękit” – przykład tego, jak niezwykle mogą wyglądać kryształy kwasku cytrynowego w świetle spolaryzowanym.

Miłosz Mazur – ryjkowiec z Nowej Kaledonii (składany obraz spod mikroskopu stereoskopowego).

Miłosz Mazur – film z larwą oczlika w technice ciemnego pola.

Marcin Wieczyński – zarodniki grzyba Fusarium sp. w technice ciemnego pola.

Natalia Stokłosa – owocnik gwiazdosza (składany obraz spod mikroskopu stereoskopowego).

Janusz Kornaś i Piotr Dudek – tajemnicza kompozycja spod mikroskopu stereoskopowego

To tylko część z wielu prac, które powstały podczas warsztatów. Zapraszamy również do obejrzenia fotorelacji z samych warsztatów.

Dziękujemy wszystkim Uczestnikom za aktywny udział i zaangażowanie, a także za uwagi, dzięki którym kolejne edycje będziemy mogli przygotować jeszcze lepiej.

Zapraszamy do udziału w Letniej Szkole Mikroskopii Optycznej – dla Profesjonalistów 2017.
Młodych badaczy (5-18 lat) wraz z rodzicami zapraszamy na Letnią Szkołę Mikroskopii Optycznej dla Młodych Badaczy, która to impreza odbywa się ramach AstroShow organizowanego przez firmę Delta Optical.



LOKALIZACJA

Hotel LOGOS Warszawa
www.hotellogos.pl Wybrzeże Kościuszkowskie 31/33
00-379, Warszawa

KOSZT UCZESTNICTWA

Koszt uczestnictwa w JWM 2018 wynosi 800 zł brutto.
Przy rejestracji i opłacie do 30.03.2018 koszt uczestnictwa to 700 zł brutto.
Opłata obejmuje:

  • udział w szkoleniu,
  • na czas warsztatów do dyspozycji uczestnika mikroskop i kamera mikroskopowa,
  • kawa i poczęstunek na przerwach kawowych (każdego dnia warsztatów),
  • obiad (każdego dnia warsztatów)
Opłata nie obejmuje noclegów.
Wszelkie zapytania odnośnie warsztatów prosimy kierować na adres: warsztatymikroskopowe@deltaoptical.pl lub telefonicznie Tel. 25 786 05 24